ΔΟΕ: Σκονάκι στα σχολεία για σαμποτάζ της αξιολόγησης. Ευτελισμός, άνευ λόγου, της διαδικασίας

Η Διδασκαλική Ομοσπονδία Ελλάδος (ΔΟΕ) στέλνει υποδείγματα εκθέσεων αξιολόγησης και σχεδίων προγραμματισμού στα νηπιαγωγεία και στα δημοτικά σχολεία για να τα καταθέσουν στο Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ), με στόχο τον ευτελισμό και την ακύρωση στην πράξη της διαδικασίας αξιολόγησης των εκπαιδευτικών μονάδων.

Η απόφαση ελήφθη στο 11μελές Δ.Σ. με 6 ψήφους. Υπέρ της ψήφισαν τα τρία μέλη της ΔΑΚΕ (φέρεται προσκείμενη στη Ν.Δ.), τα δύο μέλη του Δικτύου (φέρεται προσκείμενη στον ΣΥΡΙΖΑ) και το ένα μέλος εκ των δύο των Παρεμβάσεων (της εξωκοινοβουλευτικής Αριστεράς). Κατά της πρότασης ψήφισαν τα δύο μέλη της Δημοκρατικής Συνεργασίας (κινείται στον χώρο του ΚΙΝΑΛ). Την ίδια γραμμή ακολούθησαν και τα δύο μέλη του ΠΑΜΕ (ΚΚΕ) και το έτερο μέλος των Παρεμβάσεων, που  προέκριναν τη συνέχιση της ανυπακοής στην αξιολόγηση.