WRO HELLAS: Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2020

O Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής διοργανώνεται για 6η συνεχή χρονιά από τον WRO Hellas με Στρατηγικό Συνεργάτη την COSMOTE.

Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής αποτελεί έναν μοναδικό τρόπο για να κατανοήσουν οι μαθητές τις φυσικές επιστήμες, τον προγραμματισμό και τους αυτοματισμούς, να μάθουν να σκέφτονται ως μηχανικοί, να αναπτύξουν την ικανότητά τους στην επίλυση προβλημάτων και να διευρύνουν τη δημιουργικότητά τους. Εξερευνώντας αυτές τις δεξιότητες με τρόπο πρακτικό και συμμετοχικό, τα παιδιά αναπτύσσουν εφόδια που τους είναι απαραίτητα σήμερα αλλά και για το μέλλον, όποια επιλογή σταδιοδρομίας κι αν ακολουθήσουν.

Κατά την προετοιμασία τους για τον διαγωνισμό οι μαθητές, με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών-προπονητών τους:

Θα σχηματίσουν ομάδες
(teamwork)

Θα μελετήσουν τη σχετική βιβλιογραφία και θα πειραματιστούν
(critical thinking)

Θα εξερευνήσουν την επιστήμη της μηχανικής
(engineer thinking)

Θα εντοπίσουν προκλήσεις και θα προτείνουν λύσεις
(problem solving)

Παράλληλα, στο πλαίσιο του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, θα διεξαχθούν δωρεάν σεμινάρια κατάρτισης των προπονητών των ομάδων που θα συμμετάσχουν στον διαγωνισμό. Τα εκπαιδευτικά σεμινάρια θα πραγματοποιηθούν εξ αποστάσεως, αλλά και με φυσική παρουσία των συμμετεχόντων, στις 14 εκπαιδευτικές περιφέρειες της χώρας.

Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής απευθύνεται σε μαθητές όλων των σχολικών βαθμίδων από όλη την Ελλάδα. Για κάθε βαθμίδα τίθενται διαφορετικοί εκπαιδευτικοί στόχοι, κι ως εκ τούτου διαφορετικές διαγωνιστικές κατηγορίες και διαγωνιστικά κριτήρια.

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΜια βόλτα στην πόλη μου (Μη διαγωνιστική κατηγορία)

ΔΗΜΟΤΙΚΟ Από τον Αρχιμήδη στον Da Vinci (Ανοικτή κατηγορία)Ποδόσφαιρο 2×2 (Παιχνίδι ρομποτικού ποδοσφαίρου)

ΓΥΜΝΑΣΙΟ Πρωτέας (Κατηγορία Regular Ι) Τα ποτάμια ενώνουν την Ευρώπη (Κατηγορία Regular ΙΙ)Κλιματική Αλλαγή (Ανοικτή κατηγορία)Δίαθλο+1 (Κατηγορία ανάπτυξης)

ΛΥΚΕΙΟ

Γενικό Λύκειο Τρίλιζα (Κατηγορία Regular)Κλιματική Αλλαγή (Ανοικτή κατηγορία)Δίαθλο+1 (Κατηγορία ανάπτυξης)

Τεχνικό / Επαγγελματικό Λύκειο Γεωργική Παραγωγή και Τυποποίηση (Ανοικτή κατηγορία)

Σημαντικές διευκρινήσεις

• Οι προπονητές είναι οι αποκλειστικοί υπεύθυνοι για την εγγραφή των ομάδων στον διαγωνισμό.
  • Η φόρμα εγγραφής είναι επεξεργάσιμη. Μπορείτε να ξεκινήσετε κάνοντας μια πρόχειρη εγγραφή, την οποία θα τελειοποιήσετε στην πορεία.
  • Όταν υποβάλετε τη φόρμα για πρώτη φορά, θα σας σταλεί ένα email με θέμα «Επιβεβαίωση εγγραφής». Σε αυτό το email θα περιλαμβάνεται σύνδεσμος που θα οδηγεί προς τη φόρμα, με σκοπό τη συνέχιση της επεξεργασίας των στοιχείων που έχετε υποβάλει.
  • Συστήνουμε ανεπιφύλακτα να ξεκινήσετε την εγγραφή σας από τώρα, έστω και σε πρόχειρη μορφή. Με αυτόν τον τρόπο θα έχουμε το email σας και θα μπορέσουμε να σας ενημερώνουμε εγκαίρως για σημαντικές εξελίξεις στις κατηγορίες που σας ενδιαφέρουν.
  • Τα έντυπα συγκατάθεσης γονέων θα αναρτηθούν μόλις οριστικοποιηθεί η ημερομηνία διεξαγωγής των αγώνων.
  • Η οριστική διορία για την υποβολή των δηλώσεων συμμετοχής είναι η 23η Φεβρουαρίου 2020.

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε την φόρμα εγγραφής