ΥΠΑΙΘ: Σύσταση 5μελούς επιτροπής για την δικαιολόγηση απουσιών Α΄ τετραμήνου και την έγκριση εξ αποστάσεως εκπαίδευσης μαθητών/τριών που δεν πάσχουν οι ίδιοι/ίδιες από κάποιο σοβαρό νόσημα πλην όμως συνοικούν με άτομα, τα οποία ανήκουν σε ομάδες αυξημένου κινδύνου σχετικά με τη λοίμωξη COVID – 19

Κοινή Υπουργική Απόφαση με θέμα: Σύσταση και συγκρότηση πενταμελούς επιτροπής για μαθητές/τριες που συνοικούν με άτομα που πάσχουν από σοβαρό/ά υποκείμενο/α νόσημα/τα, προκειμένου οι μαθητές/τριες αυτοί να συμμετάσχουν στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση, εκδόθηκε από τα Υπουργεία Παιδείας και Υγείας.

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε την απόφαση.

Όπως προβλέπεται στην απόφαση . . .

Η δικαιολόγηση των απουσιών κατά το πρώτο τετράμηνο του σχολικού έτους 2020- 2021 των μαθητών/τριών κάθε εκπαιδευτικής βαθμίδας, οι οποίοι δεν πάσχουν οι ίδιοι/ίδιες από κάποιο σοβαρό νόσημα πλην όμως συνοικούν με άτομα, τα οποία ανήκουν σε ομάδες αυξημένου κινδύνου σχετικά με τη λοίμωξη COVID – 19, γίνεται ύστερα από αιτιολογημένη απόφαση ειδικής επιστημονικής Επιτροπής, αποτελούμενης από τα πέντε (5) κάτωθι αναφερόμενα μέλη και τους αντίστοιχους αναπληρωματικούς αυτών. Οι ανωτέρω μαθητές/τριες μετά την απόφαση της παραπάνω Επιτροπής δύνανται να παρακολουθούν μαθήματα εξ αποστάσεως εκπαίδευσης κατά τις κείμενες διατάξεις.

γ) Ως μέλη της παραπάνω επιτροπής ορίζονται τα εξής:

1. Νικόλαος Σύψας, Καθηγητής Παθολογικής Φυσιολογίας Λοιμώξεων ΕΚΠΑ
  2. Δημήτριος Χατζηγεωργίου, Υποπτέραρχος, Λοιμωξιολόγος, Διευθυντής Υγειονομικού Πολεμικής Αεροπορίας
  3. Χαράλαμπος Γώγος, Παθολόγος-Λοιμωξιολόγος, Καθηγητής Παθολογίας Ιατρικού Τμήματος Πανεπιστημίου Πατρών,
  4. Μαρία Τσολιά, Καθηγήτρια Παιδιατρικής Λοιμωξιολογίας ΕΚΠΑ και
  5. Βασιλική Παπαευαγγέλου, Καθηγήτρια Γ’ Παιδιατρικής, Γ.Ν.Θ. «ΑΤΤΙΚΟΝ» με αντίστοιχους αναπληρωτές τους εξής:
  1. Γεώργιο Δαΐκο, Ομότιμο Καθηγητή Παθολογίας Λοιμώξεων ΕΚΠΑ,
  2. Γεώργιο Σαρόγλου, Παθολόγο – Λοιμωξιολόγο, Ομότιμο Καθηγητή Παθολογίας Ανωτάτης Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ, τέως Πρόεδρος ΚΕΕΛΠΝΟ
  3. Σωτήριο Τσιόδρα, Καθηγητή Ιατρικής ΕΚΠΑ – Γ.Ν.Α. «ΑΤΤΙΚΟΝ», Παθολόγο-Λοιμωξιολόγο,
  4. Αθανασία Λουρίδα, Παιδίατρο – Λοιμωξιολόγο, Διευθύντρια ΕΣΥ – Α’ Παιδιατρική Κλινική Γ.Ν.Π.«Η ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ» και
  5. Θεοκλή Ζαούτη, Καθηγητή Παιδιατρικής και Επιδημιολογίας – University of Pennsylvania -School of Medicine