Οδοιπορικά έξοδα εκπαιδευτικών που ασκούν την εποπτεία μαθητευόμενων στο «Μεταλυκειακό Έτος-Τάξη Μαθητείας» αποφοίτων ΕΠΑ.Λ.

Εγκύκλιο με αρ. 187674/Ε2/2-11-2017  εξέδωσε το ΥΠΠΕΘ για τα οδοιπορικά των εκπαιδευτικών  που ασκούν την εποπτεία μαθητευόμενων στο «Μεταλυκειακό Έτος-Τάξη Μαθητείας» αποφοίτων ΕΠΑ.Λ.

Στους εκπαιδευτικούς που είναι αρμόδιοι για την εποπτεία της μαθητείας και μετακινούνται για την παρακολούθηση των μαθητών στους χώρους εργασίας, με την παρ. 3 του άρθρου 7 του ν. 4186/2013 (Α’ 193), αναγνωρίζεται η δαπάνη χιλιομετρικής αποζημίωσης του άρθρου 8, η δαπάνη διοδίων, σε περίπτωση χρησιμοποίησης ιδιωτικής χρήσης μεταφορικού μέσου ή το αντίτιμο των εισιτηρίων των χρησιμοποιούμενων μέσων μαζικής μεταφοράς.

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε την εγκύκλιο