Ε.Ε.Φ.Ε.Ε.: Προετοιμασία Ολυμπιακής Ομάδας 2023

Οι πέντε μαθητές, που επελέγησαν από τον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής Γ’ Λυκείου «Αριστοτέλης» 2023 για να εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στην 53η Διεθνή Ολυμπιάδα Φυσικής 2023 στo Τόκυο της Ιαπωνίας (10-17 Ιουλίου 2023), προετοιμάζονται καθημερινά στα Εργαστήρια του Τμήματος Φυσικής του ΕΚΠΑ.

Η προετοιμασία γίνεται με εντατικούς ρυθμούς, τόσο σε θεωρητικά θέματα όσο και σε πραγματικούς πειραματισμούς, με όργανα και συσκευές των Εργαστηρίων του Τμήματος Φυσικής αλλά και πειραματικές διατάξεις που έχουν χρησιμοποιηθεί σε παλαιότερες Ολυμπιάδες, έχουν αγοραστεί από το Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Στην προετοιμασία των πέντε μαθητών συμμετέχουν εθελοντικά, καθηγητές, ερευνητές και συνεργάτες του ΕΚΠΑ, εξειδικευμένοι συνάδελφοι της δευτεροβάθμιας και μέλη της ΕΕΦΕΕ.

Δελτιο Τυπου για την Ελληνική Συμμετοχή στην 53η Διεθνή Ολυμπιάδα Φυσικής στο Τοκυο της Ιαπωνίας