Ένωση Ελλήνων Φυσικών: Μαθητικές Εργασίες που Βραβευτήκαν στον Διαγωνισμό Διαστημικές Εικόνες και Καλλιτεχνικές Εκφράσεις 2019-2020

Η Ένωση Ελλήνων Φυσικών συγχαίρει τους 65 μαθητές, από τα 18 Σχολεία Γυμνασίου και Λυκείου και τους καθηγητές τους που συμμετείχαν στon “1ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ Διαστημικές Εικόνες και Καλλιτεχνικές Εκφράσεις 2019-2020” της Ε.Ε.Φ., ο οποίος διεξήχθη εξ αποστάσεως την Κυριακή 15.11.2020 μέσω διαδικτυακής πλατφόρμας.

Η Επιστημονική και Οργανωτική Επιτροπή του Διαγωνισμού της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών, με χαρά ανακοινώνει τα βραβεία του φετινού διαγωνισμού.

1ο Βραβείο απονέμεται στο 3ο ΓΕΛ Μυτιλήνης, με το θεατρικό “Το μυθιστόρημα του Ιουλίου Βερν – Από την γη στη Σελήνη”, η εξωγήινη εισβολή και οι επιστημονικές αναζητήσεις του 19ου αιώνα μέσα από την οπτική του Βενιαμίν του Λέσβιου.

>Χρηματικό έπαθλο 500€_Τιμητική Πλακέτα Σχολείου & Έπαινος σε Μαθητές και Υπ. Καθηγητές

2ο Βραβείο απονέμεται στο Καλλιτεχνικό Σχολείο Γέρακα, με το μουσικo-κινητικό θεατρικό “DEVICED SPACE 2020”

>Βιβλία αξίας 200€ της ΕΕΦ_ Τιμητική Πλακέτα Σχολείου & Έπαινος σε Μαθητές και Υπ. Καθηγητές

3ο Βραβείο απονέμεται στο Γυμνάσιο Χανδρά, Κρήτης, με ομαδικά έργα ζωγραφικής “Η διαστημική μας γειτονιά: από τη μυθολογία στη σύγχρονη επιστήμη”

>Βιβλία αξίας 100€ της ΕΕΦ _ Τιμητική Πλακέτα Σχολείου & Έπαινος σε Μαθητές και Υπ. Καθηγητές

ΔΗΜΟΣΙΕΣΗ ΤΩΝ ΕΡΓΩΝ ΤΟΥΣ και ΔΩΡΕΑΝ ΕΤΗΣΙΑ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΤΗΣ Ε.Ε.Φ. PHYSICS NEWS.

Ειδικά Βραβεία απονέμονται:

Βραβείο Καινοτομίας στην ατομική συμμετοχή του μαθητή Μούρλα Παρασκευάς από το Μουσικό Σχολείο Τρίπολης με τη μακέτα “Η ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ – ΤΟ ΧΘΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΡΙΟ”

>ΔΩΡΟ ΕΝΑ TABLET

Βραβείο Πρωτοτυπίας στην ατομική συμμετοχή της μαθήτριας Ευαγγελία Γρατσία από το 5ο ΓΕΛ Ν. Ιωνίας με 2 έργα ζωγραφικής σε καμβά

>ΔΩΡΟ ΕΝΑ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΗΜΑ (ΕΚΤΥΠΩΤΗ-ΣΚΑΝΕΡ-ΦΩΤΟΤΥΠΙΚΟ)

Βραβείο Ιδιαίτερης Προσπάθειας στο Ειδικό Λύκειο Ιλίου με το ομαδικό θεατρικό “Από τη Γη στην σελήνη”

>ΔΩΡΟ ΕΝΑ LAP-TOP

ΔΗΜΟΣΙΕΣΗ ΤΩΝ ΕΡΓΩΝ ΤΟΥΣ και ΔΩΡΕΑΝ ΕΤΗΣΙΑ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΤΗΣ Ε.Ε.Φ PHYSICS NEWS.

Σας ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σας και την υποστήριξη που μας δώσατε σε αυτό το πρωτότυπο εγχείρημα και ευχόμαστε να σας δούμε σύντομα όλους στον επόμενο διαγωνισμό.

Το Διοικητικό Συμβούλιο της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών