ΥΠΠΕΘ: Ίδρυση 8 νέων Σχολικών Μονάδων Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, ακολουθώντας τη βασική αρχή του για στήριξη και αναβάθμιση της Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, ανακοινώνει την ίδρυση 8 νέων Σχολικών Μονάδων Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης.

Συγκεκριμένα, ιδρύονται:

• 2 Ειδικά Νηπιαγωγεία
  • 3 Ειδικά Εργαστήρια Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (Ε.Ε.Ε.ΕΚ.) και
  • 3 Ενιαία Ειδικά Επαγγελματικά Γυμνάσια-Λύκεια

1 ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΝ. ΑΤΤΙΚΗΣ Ειδικό Νηπιαγωγείο Νέας Μάκρης Παμμακαρίστου 1

2 ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΝ. ΑΤΤΙΚΗΣ Ειδικό Νηπιαγωγείο Ωρωπού 1

3 ΑΤΤΙΚΗΣ Α΄ ΑΘΗΝΑΣ Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης (Ε.Ε.Ε.ΕΚ.) Αθηνών

4 ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΝ. ΑΤΤΙΚΗΣ Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης (Ε.Ε.Ε.ΕΚ.) Ωρωπού

5 ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ ΖΑΚΥΝΘΟΥ Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο-Λύκειο (ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ.) Ζακύνθου

6 ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΔΥΤ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης (Ε.Ε.Ε.ΕΚ.) Αγ. Αθανασίου

7 ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο-Λύκειο (ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ.) Νέας Προποντίδας με τους εξής Τομείς και Ειδικότητες: α) Τομέας Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος με Ειδικότητα: Τεχνικός Τεχνολογίας Τροφίμων και Ποτών β) Τομέας Πληροφορικής με Ειδικότητα: Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ γ) Τομέας Υγείας – Πρόνοιας – Ευεξίας με Ειδικότητα: Κομμωτικής Τέχνης

8 ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ ΚΥΚΛΑΔΩΝ Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο- Λύκειο (ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ.) Πάρου

Αξίζει να σημειωθεί ότι 1 από τα 3 Ε.Ε.Ε.ΕΚ. ιδρύεται στο Δήμο Αθηναίων, καθώς μέχρι σήμερα ο μεγαλύτερος Δήμος της χώρας δεν διέθετε παρόμοια σχολική μονάδα, με αποτέλεσμα οι μαθητές δημότες του Δήμου Αθηναίων να διανύουν καθημερινά μεγάλη απόσταση για να φοιτήσουν σε Ε.Ε.Ε.ΕΚ. όμορου Δήμου. Η ίδρυσή του θα συμβάλλει θετικά και στην εύρυθμη λειτουργία των υπολοίπων Ε.Ε.Ε.ΕΚ. της Αττικής.

Επίσης, με την ίδια Κοινή Υπουργική Απόφαση μετατρέπονται 2 σχολικές μονάδες σε Ενιαία Ειδικά Επαγγελματικά Γυμνάσια-Λύκεια και ιδρύονται τομείς και ειδικότητες. Ακόμα, προάγονται 8 Σχολικές Μονάδες Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (Σ.Μ.Ε.Α.Ε.) Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης λόγω αύξησης του μαθητικού τους δυναμικού και υποβαθμίζονται 3 λόγω μείωσης αυτού. Τέλος, καταργούνται 6 Σ.Μ.Ε.Α.Ε. οι οποίες προ πολλών ετών δεν λειτουργούσαν λόγω έλλειψης μαθητών.

Μετά τις ανωτέρω αλλαγές δημιουργούνται ακόμα καλύτερες συνθήκες για την κάλυψη των εκπαιδευτικών αναγκών κάθε μαθητή, στο πλέον κατάλληλο εκπαιδευτικό περιβάλλον, σε κάθε σημείο της χώρας.

Επισυνάπτεται το ΦΕΚ ιδρύσεων νέων Σ.Μ.Ε.Α.Ε.