Ν. Κεραμέως: Υποχρεωτική η ατομική αξιολόγηση των εκπαιδευτικών. Περικοπή μισθού, μεταξύ των συνεπειών, στους αρνητές

Περικοπή μισθού προανήγγειλε η Υπουργός Παιδείας κ. Ν. Κεραμέως σε όσους εκπαιδευτικούς αρνούνται την αξιολόγηση σε συνέντευξή της στην Καθημερινή της Κυριακής.

Η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών, αρχής γενομένης από τη νέα σχολική χρονιά, θα είναι υποχρεωτική, αυτή η θεσμική αλλαγή που αποτελεί ζητούμενο δεκαετιών, δεδομένη πρακτική διεθνώς, που εφαρμόζεται στη συντριπτική πλειονότητα χωρών της Ε.Ε., θα προχωρήσει, ξεκαθαρίζει η υπουργός Παιδείας Νίκη Κεραμέως. Μάλιστα, προσθέτει εμφατικά ότι για τους αρνητές της θα προβλέπονται και συνέπειες, όπως η μη μισθολογική εξέλιξη και η παρακράτηση μισθού έως και ενός μηνός, αλλά παράλληλα τα αποτελέσματά της θα συνδέονται με επιβράβευση μέσω μορίων είτε με επιμόρφωση. Για τα σημαντικά οφέλη της διαδικασίας –μαθητές, κοινωνία, τους ίδιους– θα ξεκινήσει κύκλος ενημέρωσης, σε πνεύμα συνεργασίας, των εκπαιδευτικών τον Σεπτέμβριο.

Ταυτόχρονα απηύθυνε κάλεσμα στα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας καθώς και στους μαθητές άνω των 15 ετών να εμβολιαστούν.

Η κ. Κεραμέως χαρακτηρίζει ιδιαίτερα ενθαρρυντικό ότι τα τρία τέταρτα των εκπαιδευτικών έχουν ήδη εμβολιαστεί.

«Καλούμε τα μέλη της εκπαιδευτικής μας κοινότητας να εμβολιαστούν. Πλέον καλούμε και τους μαθητές μας άνω των 15 ετών, καθώς δόθηκε η δυνατότητα εμβολιασμού και σε αυτούς» δηλώνει, τονίζοντας παράλληλα την ανάγκη ενίσχυσης του τείχους ανοσίας.

Ως προς το άνοιγμα των σχολείων τον Σεπτέμβριο, σημειώνει: «Συζητάμε με τους ειδικούς και εξετάζουμε όλα τα μέτρα για να διασφαλίσουμε τη δια ζώσης λειτουργία των εκπαιδευτικών μας δομών»

Σχετικά με την καθιέρωση της ελάχιστης βάσης εισαγωγής (ΕΒΕ) στα ΑΕΙ, η υπουργός Παιδείας λέει μεταξύ άλλων ότι «είναι μείζονος σημασίας για εμάς οι νέοι μας να έχουν πραγματικές επιλογές, γι’ αυτό και μέλημά μας από την πρώτη ημέρα στο υπουργείο είναι να ανοίγουμε δρόμους για τους νέους μας»