Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας: Πανελλήνιος διαγωνισμός ζωγραφικής για μαθητές Δημοτικού με θέμα “Ένα κοχύλι στο βυθό”. Μέχρι 30 Απριλίου 2024 η υποβολή συμμετοχών

Μετά την επιτυχία του 1ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Ζωγραφικής «Νίκη Γουλανδρή» με τίτλο «Ελληνικά Αγριολούλουδα», καθώς και του 2ου με τίτλο «Μια ωραία πεταλούδα»,το Εκπαιδευτικό Τμήμα του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας διοργανώνει τον 3ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό με τίτλο «Ένα κοχύλι στον βυθό», κατόπιν της σχετικής Έγκρισης από το Υπουργείο Παιδείας (26/10/2023, Αριθ. Πρωτ. : Φ.14/ΠΨ/121122/Δ1).
Ο Διαγωνισμός λειτουργεί μόνον μέσω των σχολικών μονάδων.

Σύντομη περιγραφή του διαγωνισμού:
Ο Διαγωνισμός Ζωγραφικής “Νίκη Γουλανδρή” 2023 με τίτλο «Ένα κοχύλι στον βυθό», απευθύνεται σε μαθητές Α’βάθμιας Εκπαίδευσης και έχει ως σκοπό να γνωρίσουν οι μαθητές τα κοχύλια!

Στόχοι: Μέσα από τη ζωγραφική απεικόνιση των κοχυλιών,(δίθυρων και γαστερόποδων) οι μαθητές / μαθήτριες θα έχουν την ευκαιρία:

να παρατηρήσουν τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά και την ομορφιά των κοχυλιών

να εξοικειωθούν με τους οργανισμούς αυτούς και να ενημερωθούν για την παρουσία τους στην Ελλάδα ή το εξωτερικό

να ανακαλύψουν τη βιοποικιλότητα των κοχυλιών

Πατήστε εδώ για να μεταφερθείτε στην πλατφόρμα του διαγωνισμού