Λειτουργικά Κενά- Μια νέα αρχή στα ΕΠΑΛ: Επίκαιρες ερωτήσεις στη Βουλή

Με επίκαιρες ερωτήσεις που κατατέθηκαν και θα συζητηθούν τη Δευτέρα 4/11 βουλευτές των κομμάτων της αντιπολίτευσης αναφέρονται στο μεγάλο θέμα των λειτουργικών κενών στα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης καθώς και στο πρόγραμμα Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑΛ.

Συγκεκριμένα με ερώτηση που κατατέθηκε από τον βουλευτή του ΚΚΕ κ. Ι. Δελή προσδιορίζεται σε περίπου 10000 ο αριθμός των εκπαιδευτικών που απαιτούνται για να καλύψουν τα υπάρχοντα κενά. Επισημαίνεται ότι σύμφωνα με τον ερωτώντα βουλευτή υπολογίζεται σε 35.000 περίπου ο αριθμός των οργανικών κενών μετά και τις 2381 αποχωρήσεις λόγω συνταξιοδότησης το καλοκαίρι του 2019, ενώ μέχρι τώρα έχουν προσληφθεί 25947 αναπληρωτές.

Πατήστε εδώ για να δείτε την ερώτηση

Με επίκαιρη ερώτηση που κατέθεσε η πρώημ Υφυπουργός Παιδείας κ΄Μ. Τζούφη αναφέρεται στο πρόγραμμα Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑΛ σημειώνοντας ότι δεν έχει εκδοθεί καμία εγκύκλιος για την συνέχιση του προγράμματος ούτε έχουν προσληφθεί Ψυχολόγοι για να στελεχώσουν τα σχολεία.

Πατήστε εδώ για να δείτε την ερώτηση