Ε.Π.Ε.: Για τον τρόπο εισαγωγής μαθητών σε Τμήματα Πληροφορικής

Επιστολή με θέμα:  Για τον τρόπο εισαγωγής μαθητών σε Τμήματα Πληροφορικής απέστειλε στον Υπουργό Παιδείας η Ένωση Πληροφορικών Ελλάδας.

Αναγκαζόμαστε ξανά, αναφέρεται στην επιστολή, με αφορμή τις πρόσφατες ρυθμίσεις σχετικά με τον τρόπο εισαγωγής στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, να καταδείξουμε τις τεράστιες στρεβλώσεις που χρονίζουν και πιθανότατα αποτελούν Ελληνική πρωτοτυπία παγκοσμίως.

Με το νέο σύστημα εισαγωγής στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση οι μαθητές που επιθυμούν να εισαχθούν στα τμήματα Πληροφορικής (ΑΕΙ, ΤΕΙ και Πολυτεχνείων) στην Ομάδα Προσανατολισμού “Θετικών Σπουδών” υποχρεούνται να εξεταστούν Πανελλαδικά στη Χημεία και όχι στο μάθημα Πληροφορικής(ΑΕΠΠ), που διδάσκεται εδώ και 20 χρόνια στην Γ’ Λυκείου! Και όχι μόνο δεν εξετάζονται στο μάθημα Πληροφορικής για να εισαχθούν σε τμήματα Πληροφορικής, όπως γινόταν μέχρι το 2015, αλλά με το νέο πρόγραμμα σπουδών στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση το μάθημα της Πληροφορικής εξαφανίζεται από την Ομάδα Προσανατολισμού “Θετικών Σπουδών”!

Μολονότι η Πληροφορική ανήκει στις Θετικές και Εφαρμοσμένες Επιστήμες, το υπουργείο Παιδείας αποφασίζει με αντιεπιστημονικά κριτήρια να εξοβελίσει την Πληροφορική από την συγκεκριμένη Ομάδα Προσανατολισμού και να επιστρέψει στην εκπαίδευση της δεκαετίας του ‘80, όταν δεν υπήρχε η Επιστήμη της Πληροφορικής στα σχολεία!

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε την επιστολή της Ε.Π.Ε.