ΕΚΠΑ-Μουσείο Ιστορίας: 8ος Μαθητικός διαγωνισμός “Τα εκθέματα του μουσείου μέσα από τα μάτια των μαθητών”. Η επίδραση της κλιματικής αλλαγής στα οικοσυστήματα του πλανήτη μας, το θέμα του διαγωνισμού

Το Μουσείο Ιστορίας σε συνεργασία με τo Μουσείο Ζωολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ), διοργανώνει τον 8ο Μαθητικό Διαγωνισμό. Ο διαγωνισμός διεξάγεται είτε με φυσική παρουσία, είτε διαδικτυακά και απευθύνεται σε μαθητές Γ΄ γυμνασίου και Α΄, Β΄, Γ΄ Λυκείου όλων των σχολείων της χώρας.

Ο μαθητικός διαγωνισμός τα εκθέματα του μουσείου μέσα από τα μάτια των μαθητών έχει σαν κύριο σκοπό τον διάλογο μεταξύ της τριτοβάθμιας και της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Σε αυτό το πλαίσιο, οι μαθητές έχουν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με συμμετοχικό, δημιουργικό και πρωτότυπο τρόπο, με τη σύγχρονη επιστημονική έρευνα και με την ιστορία της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στη νεότερη Ελλάδα.
Πιο συγκεκριμένα, ο βασικός σκοπός του 8ου μαθητικού διαγωνισμού «Η επίδραση της κλιματικής αλλαγής στα οικοσυστήματα του πλανήτη μας», είναι η συνειδητοποίηση του προβλήματος της κλιματικής αλλαγής από τη νέα γενιά και της επιτακτικής ανάγκης μετριασμού των επιπτώσεων της στον
πλανήτη μας.

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε την προκήρυξη του διαγωνισμού